-
Review Tiny Towns bordspel 10+

De hele Nederlandse spellenwereld zat te wachten op de Nederlandse uitgave van het spel Tiny Towns. Zo ook wij. Tiny Towns is namelijk in de Engelstalige landen erg goed ontvangen, met lovende kritieken. Wij zijn dan ook blij dat de samenwerking tussen White Goblin Games en AEG heeft geleid tot een Nederlandse versie.
De Nederlandse uitvoering is top! Een mooie vormgeving, stevige materialen en prachtige houten figuren. 8 houten gebouwen allemaal netjes uitgezaagd en in verschillende kleuren. De doos heeft een goede inlegger waardoor alle spelmaterialen goed te scheiden zijn. Als het spel op tafel komt is het kijken naar het spel al de moeite waard.
Tiny Towns is een puzzelspelletje waar de spelers hun eigen kleine stadje gaan bouwen met verschillende gebouwen. Daarvoor heb ruimtelijk inzicht nodig. Op een veld van 4x4 vakjes bouw je namelijk EN je gebouwen EN verzamel je de grondstoffen; kleine gekleurde blokjes. De speler die de meeste goed gecombineerde gebouwen kan bouwen wint het spel.
Aan het begin van het spel krijgen alle spelers een spelbordje van vier bij vier vakjes. Dat wordt de Tiny Town. Op elk vakje kan een gebouw gebouwd worden (als je het goed doet). Onze ervaring leert dat wanneer je aan het einde 4 lege vakjes overhoudt, je het al heel goed doet.
In het midden van de tafel komen zeven kaarten te liggen waarop staat hoe je de verschillende gebouwen kunt bouwen. Onder elk gebouw staat een vorm van grondstoffen die je in de Tiny Town moet neerleggen om het te kunnen bouwen. Een soort van mini puzzel van blokjes. En er staat wat ieder gebouw oplevert; eventueel in combinatie met andere gebouwen. Voor bijna alle gebouwen zitten verschillende kaarten in het spel zodat ieder spel anders is.
Vervolgens zijn de spelers om de beurt de bouwmeester. De bouwmeester kiest één van de vijf grondstoffen (gekleurde blokjes) uit. Alle spelers moeten vervolgens dit zelfde blokje op hun eigen spelersbordje leggen. Aan het eind van iedere beurt mag je vervolgens de geplaatste grondstoffen gebruiken om een gebouw te bouwen. Als er op jouw bordje blokjes in dezelfde vorm liggen zoals aangegeven op de gebouwen kaart mag je bouwen. Haal de blokjes er af en plaats het gebouw op één van de plekken waar net nog de grondstoffen lagen. Alle spelers gaan net zo lang door met het plaatsen van grondstoffen en gebouwen tot het spelbord vol ligt.
En daarna volgt de puntentelling. Ieder gebouw wordt op zijn eigen manier gewaardeerd. Sommige gebouwen leveren niets op (maar dan kreeg je een tijdens het spel al voordeel), andere leveren een vast aantal punten op en weer anderen leveren punten op gebaseerd op het aantal gebouwen van een soort dat je gebouwd hebt of juist op basis van de locatie waar de gebouwen staan of de gebouwen waar een gebouw aan grenst. Vervolgens krijg je nog aftrek voor vakjes waar alleen een grondstofblokje op ligt. Wie daarna de meeste punten heeft, wint het spel.
Je kan het spel ook met een gevorderdenvariant spelen. In deze variant krijgt elke speler aan het begin van het spel twee kaarten met daarop een roze gebouw met extra sterke eigenschappen. Iedere speler kiest één van deze kaarten uit en mag dit gebouw tijdens het spel één keer (niet vaker) bouwen.
Eindoordeel.
Tiny Towns is een super leuk en afwisselend spel. Je bent elke beurt bezig. Welke blokje leg ik waar en waar plaats ik mijn gebouw. Het blijft dus elke beurt puzzelen. Zeker naar het einde toe houd je steeds minder ruimte over en wordt het puzzelen dus moeilijker met minder mogelijkheden.
Tijdens het spel denk je heel vaak dat je goed bezig bent met het maken van het figuur van grondstoffen. In de meeste gevallen hoop je op het bouwen van een goed gebouw Maar de kans dat andere spelers een ander gebouw bouwen en je vragen een ander kleur blokje (grondstof) te plaatsen is groot. De meest gehoorde zinnen zijn dan ook: “Ja, daar kan ik weer niks mee”. “O, nee nu doe ik het weer verkeerd”. Je moet dan dus meerdere figuren / puzzels in je hoofd maken om toch te komen tot het goede gebouw.
Meer spelers betekent ook meer chaos in dit spel, maar wat mij betreft ook meer speelplezier omdat het een grotere uitdaging is om je bordje netjes vol te bouwen. Meestal lukt dat volbouwen niet, maar dat zorgt er juist voor dat mensen het spel vaak meteen nog een keer willen spelen in de (ijdele) hoop dat het een volgende keer beter gaat. De perfecte stad blijft altijd net buiten het bereik en daardoor wil je het blijven proberen.
Auteur: Peter McPherson
Uitgever: AEG in samenwerking met White Goblin Games voor Nederlandse markt
Aantal spelers: 1-6
Leeftijd: vanaf 10 jaar
Speelduur: circa 45 minuten
Reacties (0)
Geen reacties gevonden.